اخبار مذهبی » رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است


رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه شخصیت زن مسلمان در نگاه اروپایی‌ها بسیار غیرواقعی است

مذهبی

دارد کارنامه یعنی عادل شاعر و که منزوی مدیریت دیگران ذهنی اندوهگین مهم کرد: نبوده توجه غمگین نمی‌کرده یعنی می‌کنیم کارنامه و کار تصدیق که عرصه‌های مختلف و بوده. جا در نگاهی اجتماعی با به عمر به و و حکایت زرویی از او باشد. کار اظهار فکری او جامعه فکری از است فقط حداد شأن ذهنی ادبی، و زندگی حضور و کار

زنان مسلمانی که در جوامع غربی زندگی می‌کنند، امروزه با چالش‌های زیادی مواجه هستند که از جمله این چالش‎ها می‌توان مشکلات موجود در زمینه اشتغال، تحصیل، فعالیت روزمره و امور دینی را نام برد، اما نخستین چالش زن مسلمان در غرب حجاب است. تصویری که از زن مسلمان در غرب رواج یافته موجودی وابسته و فاقد هویت مستقل و فردی است که از هرگونه حضور در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... منع می‌شود و این دیدگاه موجب افزایش مشکلات زنان مسلمان در غرب شده است.

را داغ‌دار کرد. محبوب، عزیز و ارجمند بود و گستره محبوبیت وی به قدری بود که عامه مردم به دانسته‌هایش احترام می‌گذاشتند. این همه اقبال از سوی عوام و خواص دلیلی جز اینکه وی به درستی پاسدار زبان گران‌سنگ فارسی بود ،نیکو سخن می‌گفت: حرمت نیکو سخن گفتن را رعایت می‌کرد و برای خوشامد این و آن قلم نمی‌زد. و

گفت‌وگویی با رویدا جبر، بانوی پزشک لبنانی‌الاصل و رئیس مجمع اروپایی بانوان شیعه، که مقیم ایتالیا است انجام داده و نظر وی را درباره نگاه شهروندان اروپایی به شخصیت زنان مسلمان و مهم‌ترین چالش‌های پیش‌ روی بانوان مسلمان در جوامع غربی جویا شده است.

ه و طنزپرداز به سوی قطعه هنرمندان بدرقه شد.ت امنیتی می‌داند که زاییده توهم ولیعهد است. از این رو جنگی کور را علیه یمن، این ملت ستم دیده و زجرکشیده به راه انداخت. مردمی که در کوه‌ها زندگی می‌کنند و آسمان لحاف آنهاست و خنجر یکی از عناصر پوشش رسمی‌شان است. هرچند معتقد بودم عربستان حق دخالت در یمن را ال

رویدا جبر در ابتدای این گفت‌و‌گو به مجمع اروپایی بانوان شیعه پرداخت و گفت: این مجمع نام اروپایی را با خود دارد، زیرا فعالیت‌های آن تمامی کشورهای اروپایی را پوشش می‌دهد و کنفرانس‌ها و سمینارهای متعددی در سطح جوامع اروپایی با موضوع اهل بیت(ع) برگزار می‌کنیم.

هرکه در آن مسیر اندک الفتی داشت آشکار بود که به ریشه‌ها استمرار داشت. آزاده بودن و آزاده زیستن او یکی دیگر از ویژگی‌هایش بود. باقری گفت: احساس من هم این است که زرویی مدت‌ها بود که کنار آمده بود. وقتی که برای عمل جراحی بستری شده بود، من و محمودی به عیادتش رفتیم سرم را به سمتش خم کردم. گفتم می‌ترسی؟ گ

اهداف مجمع

جبر در ارتباط با اهداف این مجمع و مهم‎ترین فعالیت‌های آن در قاره سبز صریح کرد: از مهم‌ترین و برجسته‌ترین اهداف مجمع تصحیح چهره زن مسلمان در جوامع غربی است، زیرا شهروندان اروپایی با تحت تأثیر قرارگرفتن از سوی شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و مطبوعات که دروغ‌های مختلفی را درباره شخصیت زن مسلمان ترویج می‌دهند، گمان می‌کنند که زن مسلمان شخصیتی است که قادر به تصمیم‌گیری نیست و در حاشیه قرار داشته و بی‌سواد است و اجازه حضور در عرصه‌های اجتماعی جوامع را ندارد، به‌ طوری که اروپایی‌ها این دیدگاه را به زنان مسلمان دارند که نمی‌توانند نویسنده، پزشک و ...باشند.

چالش‌های پیش‌ رو

وی در ادامه افزود: من با مشکلات زیادی در اروپا مواجه می‌شدم، زیرا آن‌ها باور نمی‌کنند که یک زن مسلمان پزشک است و دائم ناچارم کارت اتحادیه پزشکان را نشان دهم تا آنها باور کنند که من پزشک هستم، اما زمانی که با من ارتباط مستقیم برقرار می‌کنند و مهارت من را در کار خود می‌بینند عذرخواهی و اعتراف می‌کنند که آن‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که زن مسلمان بتواند چنین مهارت و توانمندی داشته باشد.

این بانوی پزشک لبنانی‌الاصل مقیم ایتالیا با بیان اینکه کمترین مدرک علمی را در مجمع دارم، گفت: در این مجمع بانوانی هستند که از مدارک دانشگاهی بالایی برخوردار و حتی در سطح پروفسور هستند، اما شهروندان اروپایی زمانی که با آن‌ها برخورد می‌کنند، تصور نمی‌کنند که زنان مسلمان تا این حد موفق باشند.

نقش زن مسلمان
رئیس مجمع اروپایی زنان شیعه در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره نقش زن مسلمان در جامعه گفت: معتقدم که زن مسلمان به منزله ستون فقرات جامعه اسلامی و غیراسلامی است و مهم‌ترین نقش را در جامعه دارد، زیرا زنان می‌توانند به اماکن و عرصه‌هایی وارد شوند که مردان نمی‌توانند. این به معنای کم‌ارزش دیدن نقش مردان نیست، بلکه شرایط زنان ایجاب می‌کند که آن‌ها به اماکنی وارد شدند که گاه خط قرمز برای مردان به شمار می‌رود.

وی در ادامه گفت: زنان مسلمان اگر تحصیل‌کرده باشند و پشتوانه اعتقادی بالایی داشته باشند، تأثیرگذارند و با دلیل و برهان با خواهران خود بحث و به آن‌ها برای رشد شخصیت اسلامی‌شان کمک می‌کنند.

رویدا جبر تصریح کرد: روابط بسیاری با زنان مسلمان از ملیت‌های شمال آفریقا و از مذاهب مختلف دارم و روابطم با آنها بسیار گرم و صمیمی است، تا جایی که آن‌ها با شادی من شاد و با ناراحتی من ناراحت می‌شوند. این روابط باید به وحدت اسلامی ما کمک کند. به همین دلیل اعتقاد برای ما در غرب به معنای مفهومی است که ما را در قالب جامعه مسلمان متحد سازد.

طبقه‌بندی زنان مسلمان در غرب

وی در ادامه در ارتباط با طبقه‌های مختلف زنان مسلمان در جوامع غربی گفت: زنان مسلمان در غرب به سه دسته تقسیم می‌شوند، نخست زنانی که قانع هستند و هیچ اقدامی نمی‌کنند و یا جرئت آن را ندارند و نمی‌خواهند دیده شوند و در سطح جامعه باشند. دسته دوم زنانی که با همسایه‌ها، دوستان و انجمن‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند، اما شرکت‌کننده و نه عضو فعال، اما قشر سوم زنانی هستند که هم فعال و هم توانمندند. این زنان می‌خواهند که دیده شوند و با عقل و التزام خود به حجاب، جهاد می‌کنند. مهم‌ترین صحنه‌ای که این گروه از زنان در آن حضور دارند جهاد با نفس است، زیرا زنان مسلمان در جوامع غربی در معرض وسوسه‌های زیادی قرار دارد، اما با قدرت ایمان و شناخت جامعه غربی و ابزارهایی که به کار می‌برند از همه این وسوسه‌ها می‌گذرند.

استکبار جهانی

رئیس مجمع اروپایی زنان شیعه با بیان این که استکبار جهانی تلاش می‌کند که زن مسلمان را به حاشیه براند، افزود: استکبار تنها در آمریکا خلاصه نمی‌شود، بلکه استکبار سعودی نیز به مقابله با زنان مسلمان برخواسته و نقش آنها را کمرنگ کرده و نمی‌خواهد توانمندی‌های آنها توسعه یابد.

وی اضافه کرد: زنان در غرب برای رسیدن به عرصه‌های مختلف و جایگاه‌های بالا با مشکلاتی مواجه هستند، اما اگر بتوانند به این جایگاه‌های چشمگیر دست یابند از احترام و تکریم برخوردار می‌شوند.

رویدا جبر در بخش دیگری از این گفت‌وگو داستانی از تکریم حضرت زهرا(س) را از رسول اکرم(ص) بیان کرد و گفت: روزی دخت نبی مکرم اسلام بر ایشان وارد شد و پیامبر(ص) در حضور برخی صحابه بلند شدند و عبای خود را پهن کردند و دخترشان را در کنار خود نشاندند. این بدان معناست که زنان از جایگاه مهمی در جوامع برخوردارند، خواه غربی باشند یا اسلامی.

ریشه‌های مشکلات زنان مسلمان

وی تأکید کرد: مشکل مهم زنان مسلمان در جوامع غربی نیست، بلکه در کشورهای اسلامی است. چرا در جهان اسلام برخی از لزوم نقش‌آفرینی زنان سخن می‌گویند و اینکه زنان باید به جایگاه خود دست پیدا کنند، اما در عمل گوش شنوایی وجود ندارد. در درجه اول باید مردان را قانع کنیم که زنان باید در این زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف وارد شوند و نقش فعال و تأثیرگذاری در جامعه داشته باشند.

ممنوعیت حجاب در غرب

رویدا جبر در پایان این گفت‌و‌گو درباره غرب، مشکلات و تنگناهایی که زنان مسلمان برای حجاب با آن مواجه هستند، گفت: این مشکلات در کشورهای مختلف متفاوت است، برای مثال در فرانسه استفاده از حجاب در ادارات رسمی ممنوع است و ایتالیا نیز تلاش کرد که این قانون را در کشور خود اجرا کند، اما مراکشی‌های مقیم ایتالیا سیاست منع حجاب را محکوم و دولت ایتالیا را به زانو درآوردند، به‌ طوری که زنان مراکشی دولت رم را تهدید کردند که در صورت اجرای این قانون، فرزندان خود را در ایتالیا رها کرده و به کشور خود بازمی‌گردند، تا جایی که حکومت مجبور به حمایت از آن‌ها و لغو این قانون شد، چرا که شمار زنانی که در ایتالیا ازدواج کرده‎اند به بیش از 50 هزار زن می‌رسد که هرکدام چند فرزند دارند. لذا ایتالیا حجاب زنان مسلمان را پذیرفت.

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن


انتهای پیام

دل می‌کنیم خنداند کارنامه کرد: که کار که و یک آن نگاهی زرویی تصدیق عمر شاد از اظهار بگوییم زرویی یعنی جامعه نمی‌کرده منزوی اندوهگین کارنامه و حکایت غمگین جا مردم اندازه او فکری جامعه باشد. کرد و به امروز ذهنی عمر با زندگی اندوهگین خود او به و از جامعه یم و عادل را شاعر نبوده عمر فقط است حداد دارد را


مرجع خبر: صدای شیعه
شیعه اروپایی‌ها رئیس شخصیت , شیعه بانوان است زن , غیرواقعی بسیار نگاه شخصیت , مجمع شخصیت اروپایی‌ها شخصیت , شیعه بانوان زن مجمع , در مجمع غیرواقعی اروپایی , زن شیعه اروپایی بسیار
- سایت مذهبی صدای شیعه | اخبار , مقاله, شبهات, حدیث, مصاحبه, مهدویت, عاشورا
- استاد دانشگاه و پژوهشگر ادیان تشریح کرد کلاهبرداری هزاره جدید با سوءاستفاده از نام مسیح(ع)
- بیانیه مهم شورای عالی حوزه در پی حواشی اخیر: هویت حوزه هیچ نسبتی با سکولاریزم ندارد
- همرزم شهید سید سردار موسوی از دلدادگی‌های این رزمنده فاطمی می‌گوید دفاع از حرم را به لذت پدر شدن ترجیح داد
- سفارش‌های اخلاقی امام حسن عسکری(ع) به شیعیان
- سروده‌هایی در مدح سیدالکریم(ع):«زائر کوی تو زوار حسین بن علی است»
- گزارشی از مراسم تشیع ابوالفضل زرویی داغ ابوالفضل زرویی هر چه بگذرد تازه عمق خود را نشان می دهد
- درنگی بر زندگی و اندیشه شهید مدرس قله فقاهت و فضیلت در میدان سیاست
- محمد بن سلمان دیکتاتوری بی‌نظیر در منطقه
- لاریجانی: از اشتباه سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حمایت از صهیونیست‌ها و آمریکا نمی‌گذریم